plc چیست؟ مزایای plc نسبت به دیگر مدار ها انواع plc زیمنس

و اگر امکان جریان برق وجود نداشته باشد، نتیجه منفی یا خاموش (مقدار 0) است. همانگونه که شرح داده شد به منظور انتقال اطلاعات بین PLC و کامپیوتر به یک پورت نیاز است. این ارتباط ممکن است با کابل های استاندارد یا کابل مخصوص شرکت سازنده انجام شود. به عنوان مثال میتوانید مقاله نحوه اتصال لوگو 8 به کامپیوتر را مشاهده کنید. ۱۰-به آسانی می توان در مدارات فرمان کنترل شده با PLC تغییرات ایجاد کرد، حال آنکه چنین موردی در مدارات فرمان الکترومکانیکی بسیار پیچیده است.

آموزش PLC – به زبان ساده

می‌توان گفت ﮐﻪ اﯾﻦ زﺑﺎن ﺑﺮمبنای ﻧﻘﺸﻪ ﻫﺎی ﻣﺪار ﻓﺮﻣﺎن، ﻃﺮاﺣﯽ ﺷﺪه اﺳﺖ. اهمیت برنامه پذیر بودن یک دستگاه PLC به قدری زیاد است که اگر دستگاهی با دو قابلیت منطقی بودن و کنترل کنندگی در اختیار داشته باشیم ولی نتوانیم آن را به صورت دخواه برنامه ریزی نماییم، عملا این دستگاه به درد ما نخواهد خورد. حجم مدارهای فرمان با پیچیده‌تر شدن سیکل کاری افزایش می‌یابد، در حالی که در PLCها با افزایش پیچیدگی فقط بخش نرم‌افزار تغییر کرده و سخت‌افزار تغییری نخواهد داشت. در روش نردبانی برنامه به صورت نماد اتصال و سامانه پیچ‌های مدار فرمان رله‌ای نشان داده می‌شود؛ لذا ساختار برنامه شبیه مدارهای فرمان رله‌ای می‌باشد. متاسفانه عمر کم این PLC، نرم‌افزار بسیار ساده‌ی آن، محدودیت‌های سخت‌افزاری، طراحی نامتناسب صنعتی، محدودیت‌های محاسباتی، مشخص نبودن سابقه عملکرد طولانی و … از مواردی هستند که سبب شده همچنان در بازار با استقبال خوبی مواجه نشود. برخلاف مدارات رله کنتاکتوری، نویزهای الکترونیکی و صوتی ایجاد نمی کنند.

مفهوم plc چیست؟

plc چیست؟ مزایای plc نسبت به دیگر مدار ها انواع plc زیمنس در سیستتم PLC، نتایج خروجی در پاسخ به شرایط ورودی، باید در یک زمان محدود تولید شود. درصورت عدم پاسخ مناسب در زمان تعریف شده، عملکرد ناخواسته در سیستم اتفاق می افتد. PLC با اندازه متوسط که به طور عمده در صنعت‌هایی استفاده می‌شود که امکان اتصال ماژول‌های زیاد را در پنل پشت سیستم فراهم می‌آورد.

  • با استفاده از ماژول های ارتباطی DeviceNet و Profibus، محصولات Delta PLC از انعطاف پذیر ترین خطوط تولید در صنعت می باشند.
  • یعنی توانستیم به همه آنها تنها دو مقدار صفر (خاموش یا غیرفعال) و یک (روشن یا فعال) اختصاص قیمت plc دهیم.
  • 1-سیم بندی سیستم‌های جدید در مقایسه با سیستم‌های کنترل رله‌ای تا 80٪کاهش می‌یابد.
  • شرکت های سازنده پی ال سی ها مختلفی را بر اساس توانایی مرکز پردازش و دیگر بخش ها تولید می کنند.
  • از این میان PLC های SIEMENS از مقبولیت بیشتری برخودار هستند.

این بخش از پی ال سی با توجه به مدل آن می تواند رله یا الکترونیک باشد. خروجی رله فقط به صورت دیجیتال عمل کرده و می تواند به منظور خاموش و روشن کردن ادوات دیگر مانند کنتاکتورها استفاده شود. رله ها دارای محدوده ولتاژ و جریان مجاز بوده و به سادگی می توان از آن ها در مدارهای مختلف استفاده کرد. این خروجی ها نسبت به نمونه الکترونیک دارای جریان بیشتری هستند. از PLC می توان در انواع دستگاهها و كارخانه ها استفاده كرد و مثلاً برای اتوماسیون خطوط تولید كار خانه ها ، ایجاد فرآیند اتوماتیك و پیچیده در دستگاههای مختلف صنعتی و همچنین طراحی BMS می توان از PLC استفاده نمود.

کاربرد پی ال سی چیست؟

•در مقایسه با تابلو‌های قدیمی در سیستم‌های مبتنی بر PLC نیاز به قطعات كمكی از قبیل رله ، كانتر، تایمر، مبدل‌های A/D و D/A و… بسیار كمتر شده است. همین امر نیز باعث شده در سیستم‌های جدید از سیم‌بندی، پیچیدگی و وزن تابلو‌ها به نحو چشمگیری كاسته شود. سپس این اطلاعات را به برنامه كنترلی خود منتقل می‌كند و نسبت به آن در مورد نحوه عملكرد ماشین تصمیم‌گیری می‌كند و در نهایت فرمانهای لازم را به قطعات و دستگاههای مربوطه ارسال می‌كند. داشتن تیمی مجرب از مهندسین اتوماسیون صنعتی برای پشتیبانی قبل و بعد از فروش و ارائه مشاوره‌های تخصصی به صورت رایگان، از دیگر مزیت های تیم سیماتیک کنترل می‌باشد. به دلیل قابلیت نرم افزاری بودن آن می توان به سادگی منطق آن را تغییر دارد.

عیب یابی، رفع ایراد و برنامه نویسی آن ها همچنین طراحی و پیاده سازی مدار های کنترل سریع تر و راحت تر انجام می شود. PLC ها را می توان به انواع دراید های صنعتی و برد های کنترلی متصل کرد. PLC سری AH راه حل های اتوماسیون برای برنامه های سطح بالا را فراهم می کند. ترکیبی از ساختار سخت افزاری ماژولار، توابع پیشرفته و نرم افزار یکپارچه یک راه حل سیستم برای برنامه های کنترل فرآیند است. این نرم افزار برای برنامه نویسی پی ال سی لوگو طراحی شده است.محیط کاربری این نرم افزار ساده و کاربردی است به صورتی که نوشتن برنامه در این محیط بسیار آسان و بی دغدغه است. باید به این نکته توجه داشت که برای برنامه نویسی هر مدل از plc باید نسخه ی مخصوص به آن را روی سیستم نصب کرد.